Tähelepanekuid Balilt

Bali on üks tohutult kirju ja huvitav reisisihtkoht ülimalt sõbralike kohalikega. Kahe seal veedetud kuu jooksul märkasin nii mõndagi teistsugust või huvitavat ning otsustasin mõned nendest tähelepanekutest ka siia blogisse kokku koguda.

Traditsioonid ja usk

Üks esimesi asju, mida Balil traditsioonidega seoses märkasin olid igahommikused korvid, mis kõik kohalikud enda majade ette ning sisehoovidesse seadsid (pildil). Igal hommikuti seati korvid suure hoole ja tähelepanelikusega välja, kuid päeva jooksul neile rohkem tähelepanu ei pööratud. Ei häirinud kedagi tuvid, kes korve rüüstamas käisid ega ka autod ja jalakäijad, kes värava ees asuvaid korvikesi kogemata möödaminnes lõhkusid.

korvikesed
Kellaajaliselt juba enne korvikese sättimist oli tuvi platsis. Niipea kui foto tehtud sain läks laamendamiseks.

DSC_1785.JPG

Korvikestesse pannakse natuke majapidamise igapäevast toitu ning selle eesmärk on häid hingi majas sees ning ühtlasi halbu hingi majast eemale hoida.

Teine põnev osa oli kohalike nimed – erakordselt paljudel Bali inimestel on täpselt samad eesnimed. Bali lastele pannakse nimesid vastavalt sellele, mitmenda põngerjaga tegu on. Esimene laps saab näiteks nimeks Wayan, teine Made, kolmas Komang ja neljas Ketut. Paar variatsiooni vist eksisteerib ka piirkonniti aga põhimõte on arusaadav. Nimed on muideks samad ka hoolimata lapse soost.

Ühest raamatust, mis Canggus lugema sattusin õppisin järgmist: Bali inimesed usuvad, et kõikjal nende ümber elavad hinged. Head hinged elavad mägedes ja toovad inimestele rikkust. Hiiglased ja deemonid hiilivad mere all ja halvad hinged kummitavad metsades ja tühjades randades. Kõigi nende keskel elavad Bali inimesed, kes viivad läbi igapäevaseid rituaalne, et selline hingede tasakaal jääks püsima.

Raamat, kust eelne info pärines oli muidugi umbes 40 aastat vana. Kui paar postitust tagasi rääkisin põlisrahva külast Tenangan, kus meie ja ka paljud teised turistid vabalt uudistamas käivad, siis raamatu põhjal oli selle küla näol tegemist pigem kinnise kohaga. Nimelt olevat külal lausa eraldi inimene määratud, kes iga kord kui keegi võõras külla sisenes, terve küla teed ja põrandad üle pidi pühkima, et võõraste jäljed oleks eemaldatud.

Balil on hästi palju skulptuure ja neid müüvaid poode. Samuti on nad superosavad puidu nikerdamises ja vingete klaasanumate puhumises puidunikerdistele ning hõbe-ehete valmistamises.

2017-06-01 16.49.17.jpg
Hõbedakauplus

Inimesed

Esimestel nädalatel jäi mulje, et kõigi kohalike esmane vestluse alustamise viis on küsida, kas iga paarike on Balil mesinädalatel. Seda küsiti lausa nii palju, et korra pandi mind ka võhivõõra kutiga mesinädalatele kokku. Nimelt kõndisin üksi kodu poole mööda kitsast teed ning tahtsin ühest paarikesest mööda kõndida (nad liikusid üksteise taga). Täpselt sellel hetkel kui ma viibisin kuti ja tema taga kõndiva tüdruku vahel astus meile ligi väikepoe müügimees ning uuris, kas me oleme kutiga mesinädalatel. Hehe, no ei.

Taksondusest võiks Balil palju rääkida. Taksojuhid on päris pealetükkivad ning täiesti tavaline on isegi rollukiivriga ringi kõndides iga paari sammu tagant kuulda küsimust “Taxi?”. Taksojuhtidel on olemas ka oma kindlad kogunemiskohad, kus nad väikeste hüttide all seltskonnas hängivad. Roamist teisel pool teed rägin neid korra seal ka õlut joomas (need samad taksojuhid, kes veidi hiljem kliendiga sõitma lähevad).

Takso autod on Balil meeldivalt uhked. Ma autodest ei tea küll miskit aga sellised kõrged ja suured ja luksusliku välimusega. Neli ratast all ja puha. 😀 Ükskõik kuhu sa taksoga sõidad, siis alati uurib juht kohe, et mis sa homme teed ja kas nädalavahetuseks plaanid olemas. Või äkki ta tuleb sulle pärast järgi? Muidugi on olemas kohe ka visiitkaart WhatsAppi numbriga (see on siinpool maailma tohutult popp äpp).

Esimestel nädalatel avastasime, et kui mina ja Marko koos autos istume, siis juht räägib ainult Markoga. Isegi kui ta küsib midagi ja mina vastan, siis jätkuvestlus oli ikka stiilis, et “…, Sir”. Teadmatuses arvasime algselt, et ehk on see kuidagi usuga seotud, kuid saime hiljem Roami töötajatelt teada, et autojuhid on lihtsalt hästi häbelikud ning ei taha Markoga mingit probleemi tekitada (minuga rääkides siis). Armas.

Uberit Balil väga ei sallita. Lõunapool liigub neid rohkem, kuid siiski ettevaatlikult (eriti väiksemates kohtades). Kuulsin paarist kohast, et kui Uberi juht valesse kohta läheb, siis võivad kohalikud taksojuhid ka veidi agressiivseks minna. Samas ise seda kuskil ei kohanud ja Uberit väga ei kasutanud ka. Kuna muid meetodeid kasutada ei olnud, siis korra kutsusime Grab takso endale vastu. Juht oli mures, et ta ei tohtinud sealt meid peale võtta ning kirjutas viis minutit enne üle, et ta lülitab oma äppi nüüd välja ja kui keegi küsib, siis ta on meie kokkulepitud juht.

mafia.png
Viimasel päeval kui proovisime majutusasutuse tuttavat autojuhti ennast lennujaama viima sebida

Üldiselt kaardilugemise oskused puudusid Balil kõigil (okei, suur üldistus) autojuhtidel – olgu ta siis mõnest äppist või putkast kutsutud. Isegi kui Google Maps juhiseid andma panna oli nende jälgimisega ikkagi probleeme.

2017-05-19 17.57.34.jpg
Restoranides ja kohvikutes on komme, et manager või omanik käib tavariietes (kui ülejäänud töötajad on vormiriietes) kliente teenindamas või nendega vestlemas. See on hästi tore ja armas minu arust. Ainult, et olles just uude kohta jõudnud ning võibolla mitte kõige parema nägude mäluga, siis tekitas see esmalt minus mitu korda segadust – kas ma räägin nüüd kellegagi, keda ma nt coworkis olen näinud ja kes tuli tere ütlema või töötajaga?

Inimesed üleüldse on maailmas veidrad. Küllaltki mitu korda tuli kohalikega vestluseks see, kuidas nemad kasutavad erinevaid kreeme ja asju, et heledamat nahka saada ning Eurooplased käivad elueest päevitamas või solaariumis, et ainult pruunimad olla. Samamoodi on minu arust nende sügavtumedad pruunid juuksed lihtsalt imeilusad ja ma nii tahaks endalegi selliseid. Nemad jälle kiitsid, et mu kartulipruunid juuksed olevat nii kaunid. Mis see ütlus muru ja aiaga nüüd oligi?

Reisisihtkoht

Hoolimata sellest, et Bali ei ole väga suur saar, on seal tõesti palju näha. Leian, et meie valitud järjekord (alustada kuu aega Ubudist ning minna siis Canggusse) kukkus väga hästi välja. Ubud on saare keskel ning sealt on väga lihtne paljusid ümbruskonna vaatamisväärsuseid väikse aja- ja rahakuluga näha. Canggu oli teiseks poolajaks ideaalne, sest see oli hoopis teistsuguse õhkkonnaga.

Indonesian language.JPG

Päikest!
Kati

You Might Also Like

One Comment

  1. piret

    ilus kartulpruunide juustega tüdruk 🙂

Leave a Reply

Back to top
%d bloggers like this: