Reisinippe! Ehk kasulikud veebilehed ja rakendused

Oma seniste trippide jooksul olen avastanud üksjagu veebilehti ja rakendusi, mis reisimist ja planeerimist lihtsamaks, soodsamaks või muul viisil paremaks muudavad. Otsustasin mõned lemmikud rakendused ja nipid ka kirja panna – ehk on kellelegi abiks.

Tegemist on tasulise kaugtöötegijate kommuuniga. Aga kui aus olla, siis selle järgi pole ma vajadust tundnud. Mina kasutan Nomadlisti tasuta otsingumootorina reisisihtkohtade ideede saamiseks.

Mis selles otsingus erilist on? Esiteks kindlasti ägedad ja asjakohased filtrid ning teiseks info, mida Nomadlist linnade kohta pakub.

Screen Shot 2018-07-06 at 08.58.45.png
Pildil mõned valikud filtritest. Enamasti alustan otsinguid kuu filtriga, milleks sihtkohta otsin, soe / palav filtritega ning rannaga. Seejärel hakkan ka hinnangulisi kulutusi ja muid täpsustusi vaatama. Muidugi saab alustada ka juba konkreetse huvipakkuva linna kohta info vaatamisega.
Screen Shot 2018-07-06 at 09.00.22.png
Olles oma filtrid sisestanud annab Nomadlist valiku otsingule vastavatest linnadest
Screen Shot 2018-07-06 at 09.01.30.png
Täpsemad külastajate hinnangud valitud sihtkoha erinevate omaduste kohta – õhukvaliteet, turvalisus, ööelu jm sarnane ei ole kindlasti mitte vaid digiränduritele asjakohane info.
Screen Shot 2018-07-06 at 09.01.42.png
Ligikaudsete elamiskulude hinnangud nomadile, expatile, perele, kohalikule jne.

PS. Nomadlisti koduleht jamab hästi tihti ja vahel mingid lingid ei tööta. Aga kui sattuda sinna hetkel kui kõik funkab, siis seal ringi vaatamine ja järgmiste reiside planeerimine on kergelt sõltuvust tekitav.

Kui ma olen Nomadlistist meelepärased rannaga soojad kohad välja filtreerinud, asun järgmise sammuna endale kontorit otsima. Okei, vahel käivad asjad ka teistpidi – olen kuskil juba vingest coworking kohast kuulnud ning käin Nomadlistis hoopiski linna/saare kohta lisainfot otsimas.

Coworker on veebileht, mis annab hea ülevaate jagatud kontorite valikutest. Enamikest sihtkohtades, kus käinud olen, on põhilised ja vingemad coworking kohad kõik Coworkeris olemas olnud. Samas olen ka kuulnud, et näiteks Filipiinide kontorite info on puudulik. Valdavalt on siiski tegu hea veebilehega, kus oma kontoriotsinguid alustada. Täiendava taustauuringu teen alati ka sotsiaalmeedia kanalites ning kodulehel, et saada aimdust kui palju üritusi ja inimesi kontoris olla võiks. Penangis juba korra sattusime Markoga kontorisse, kus kommuuni elu ei eksisteerinud ning leidsime, et selline keskkond ei ole meile.

Screen Shot 2018-07-06 at 09.05.08.png

PS. Coworkeri lehel on võimalus lunastada mitmetesse kontoritesse ka tasuta proovipäeva pileteid. Tegemist on hea viisiga enne liikmelisuse soetamist keskkonna testimiseks. Samuti, peatudes mõnes suuremas linnas näiteks vaid nädala, saab tasuta päevapiletitega vabalt iga päev uues kohas tööd teha ning nii sealjuures paljude erinevate inimestega tutvuda.

 • Facebooki grupid

Digirändurina reisimisel olen avastanud enda jaoks Facebooki gruppide võlu. Kes oleks arvanud, et pea igas linnas ja saarel on eraldi rändurite online kommuun? Bali Digital Nomads, Tenerife Digital Nomads, Kuala Lumpur Digital Nomads jne. Täiendavalt on mitmetes suurlinnades ka expatide loodud teemagrupid – nagu oli näiteks Chiang Mai Board Games.

Tõsi, mitmetes gruppides käib päris palju plära ja mõttetut juttu. Ma ikka imestan, et mitu korda nädalas võivad inimesed ühte samasse gruppi ühte ja sama küsimust postitada? Või et igasugune ise info otsimine tundub kohati täitsa moest läinud olevat. Näiteks küsitakse Facebooki grupist võõrastelt inimestelt tihti infot, mida ma usaldaksin küll vaid väga kindlatest allikatest (advokaadid, ametlikud immigratsiooniameti kodulehed, raamatupidajad jne). Kuid kui kõigest sellest mööda vaadata, siis võib nendest gruppidest leida ka ägedaid sõpru, nagu ma Kuala Lumpuris Brittaga tutvusin. Samuti, jagatakse Facebooki gruppides tihtipeale infot erinevate meet-upide ja muude ägedate ürituste kohta.

PS. Facebooki grupiga liitumiseks ei pea päriselt digirändur olema. Neid võib vabalt ära kasutada ka pikemal puhkusereisil lihtsalt inimestega tutvumiseks või erinevate ürituste kohta info saamiseks.

Bonusway on veebileht, mille kaudu on võimalik oma erinevatelt ostudelt raha tagasi saada. Summad ei ole suured, kuid sõltuvalt tehingutest üht-teist ikka koguneb. Ise olen seda alates eelmisest talvest, nii tihti kui meelde tuleb või võimalust on, kasutanud ning umbes 35€ selle ajaga tagasi saanud. Kasutan Bonuswayd enamasti Bookingust majutuste broneerimiseks või Momondost lennupiletite ostmiseks. Tegelikult on seal palju rohkem partnereid.

Teenitud summad laekuvad kontole pika viivitusega, kui mitte koguni kuid hiljem, ja see ei ole kindlasti mingi rikkaks saamise meetod. Küll aga on Bonusway kasutamine piisavalt lihtne, et miks mitte oma reisidelt ja ostudelt võimalusel veidi tagasi teenida? Selle kasutamine on imelihtne – lihtsalt enne ostu sooritamist tuleb Bonuswaysse sisse logida ning sealse lingi kaudu soovitud ostukeskkonda minna.

PS. Pealkirja lingilt Bonuswayga liitudes saan mina 4€ iga sõbra pealt, kes (1) Bonusway kaudu vähemalt ühe ostu teeb ja (2) aasta jooksul vähemalt 1€ Bonuswayst ise teenib. Tegemist on täiesti tavalise soovituslingiga, mille iga keskkonnaga liituja saab.

 • Majutus – Booking vs Airbnb vs Agoda

Põhiliselt kasutan reisides majutuseks kõigile teada-tuntud lehti Booking ja Airbnb. Aasias on ette tulnud ka Bookinguga väga sarnane Agoda.

Booking keskkonda kasutan eelkõige hotellide broneerimiseks. Kuna olen viimase 1,5 aasta jooksul juba üksjagu reisinud, oman Bookingus Genius boonuseid (kõlab uhkelt, eksju), tänu millele leian sealt tihtipeale ka päris soodsaid diile.

Screen Shot 2018-07-06 at 09.18.20.png
Bookingus tasub hindadega tähelepanelik olla – vahel on kuskil all nurgas väikses kirjas klausel, et hinnale lisanduvad veel maksud.. näiteks 10%. Korra broneerisin Bookingust ka korterit, kuid rohkem nii ei tee. Täpsemalt sellest ebameeldivast üllatusest Tenerife ühes postituses.

Airbnb – hea vahend korteri leidmiseks kui jään kuskile pikemaks ajaks (kuuks-kaheks) või igatsen oma kööki. Lõplikul koha valikul pööran alati suurt tähelepanu teiste külastajate arvustustele.

Airbnb-s on kasulik teada, et vahel (sõltuvalt konkreetse majutuse hinnastamisest) võib majutuse broneerimine kuuks ajaks olla soodsam kui näiteks kolmeks nädalaks. Enamasti on vähemalt nädala ja kuu pikkustel broneeringutel protsentuaalsed lisasoodustused. Selle tulemusel olen Aasias nii mõnigi kord sattunud olukorrale, kus mõned üleliigsed päevad broneeringule juurde lisades on hind hoopiski alla läinud. Igal juhul tasub teada ja enne broneerimist veidi kuupäevadega mängida.

Agoda – praktiliselt nagu Booking.com Aasia koopia. Majutusasutused on Bookingud ja Agodas valdavalt kattuvad, kuid mõnes riigis on Agodas hinnad soodsamad.
Tasub tähele panna, et kui Booking kuvab enne broneeringu tegemist kogu valitud perioodi hinda (v.a. mõnikord maksud, koristuskulud jm), siis Agoda näitab öö hindu.

 • Lennupiletid – Momondo ja Reisidiilid

Momondo – enamasti leian oma lennupiletid just Momondost või vähemalt saan siit aimdust, kust kaudu üldse lennata võiks. Momondo pakub ka head valikut filtreerida, mis kell on soov startida või sihtkohta jõuda ning kui kaua maksimaalselt rännak aega võiks võtta.

Kui mulle meelepäraseim Momondo pakkumine hõlmab vaid ühte lennufirmat, eelistan tihtipeale piletid puhtalt vahelülide vältimiseks otse lennufirma kodulehelt soetada.

Reisidiilid –viib ka enamasti vist Momondo lehele. Mina hoian igal juhul Reisidiilidel Facebookis silma peal ja Eestist rändamiseks on seal üksjagu häid leide. Aastavahetusel käisime Markoga just Reisidiili pakkumisega Itaalias.

 • Kaardirakendused – Rome2rio ja Maps.me

Rome2rio on teekonna planeerija. Ma ei ole seda küll mega palju kasutanud, kuid vahel tuleb ette. Erinevus Google Mapsist (mida ma valdavalt kasutan) seisneb selles, et Rome2rio kõrvutab erinevad transpordivahendite variandid (nt liinibussid, taksod, ise sõitmine, shuttle bussid jne) koos hindadega.

Screen Shot 2018-07-06 at 09.20.11.png
Rome2rio-st on näiteks hea piiluda, kas kahe lennujaama või linna vahel liiklemiseks tasub tõesti bussidega vaeva näha (ja kui palju see maksab) või ehk on takso jagamine isegi mõistlikum? Viimane on Aasias täiesti reaalne võimalus. Hispaanias ilmselgelt mitte.

Maps.me on kaardirakendus, mida kasutan ilma internetita jalutamise teekonna leidmiseks ning matkamiseks. Kui Google Maps ei ole võimeline ilma internetita mulle kõndimise marsuuti ette ütlema, siis Maps.me saab sellega ilusti hakkama. Lisaks sisaldab Maps.me palju rohkem väiksemaid tänavaid (eriti hea näiteks Balil, Ubudis) ning loodusradu.

2018.jpg
Google Maps (vasakul) vs Maps.me (paremal). Maps.me-ga saab vabalt nii metsa, mägedesse kui rahvusparkidesse minna.

Milleks üldse reisimiseks eraldi pangakaart/konto? Põhjuseid on mitmeid.

Esiteks on välismaal (räägin eelkõige Aasia kogemuse põhjal) traditsiooniliste pangakaartidega jube kallis toimetada – näiteks panevad Swed ja SEB sularaha välja võtmisel juurde nii väikese fikseeritud tasu kui ka teatud protsendi sõltuvalt välja võetavast summast. Revolutiga saab teatud ulatuses (sõltuvalt paketist) sularaha pangapoolsete tasudeta välja võtta ning samuti on kaardimaksete valuuta konversioon soodsam.

Teiseks, tasub reisides omada tagavara kaarti juba kasvõi olukordadeks, kus üks pangakaart ära kaob või pättide ohvriks langeb. Ja vargustest rääkides, on mitmel pool maailma väga levinud pangaautomaatide skimmerid (Aasia riikides eriti). Skimmerite abil varastatakse pangaautomaadi kasutamise ajal su kaardi info ning tehakse hiljem su konto tühjaks. Sealjuures ei saa sa enamasti ise arugi, et kurjategijate ohvrik oled sattunud. Seda muidugi seni, kuni su konto tühjaks tehakse – vahel juhtub see ka alles mitu kuud hiljem kui sa vaevu enam puhkust mäletadki.
Sellise riski vähendamiseks hoian Revolutil vaid väga väikest rahasummat hädaolukorraks – paarkümmend eurot kui sedagi. Kuna raha kandmine käib Revolutile kahe sekundiga (kasutades telefoni äppi), teen konto top up-i vaid siis kui tean, et lähen seda kohe välja võtma või poodi kulutama. Nii võivad ju pätid mu kaardi andmed varastada (okei, loodetavasti nad seda ikkagi ei tee), kuid neil pole minult palju saada.

Ja viimaks, on Revoluti telefoni rakendus lihtsalt kõige mugavam ja lihtsam asi maailmas. Nagu juba mainisin, siis käib rakenduses raha kaardile panek vaid kahe sekundiga ja klikiga. Samuti on näiteks restorani arve või muude võlgade tasaarveldamine teiste Revoluti kasutajatega lihtsalt superluks mugav kolme kliki küsimus. Rakenduses ei ole tohutult üleliigseid ega segavaid funktsionaalsuseid vaid kõik on kena, puhas ja lihtne.

revolut.jpg
Puhtalt rakenduse mugavuse tõttu on Revolutist saanud minu põhiline pangakaart ükskõik, kus riigis ma asun, sh ka Eestis.

Tegelikult on Revoluti sarnaseid mobiilipanku veel teisigi, sealjuures on üks tuntumaid konkurente näiteks N26. Kui 1,5 aastat tagasi reisimist alustasime, siis kasutasimegi N26 kaarti, kuid selle rakendus oli küllaltki aeglane. Samuti sobivad Revoluti tingimused mulle paremini.

Mul on telefonis täiesti suvaline valuuta rakendus, mis onlines ennast aeg-ajalt uuendab ning offlines mulle kurssi arvutab. Ma võin ju teada, palju Indoneesia ruupiad väärt on, kuid vahel jookseb juhe kokku ning on hea kuskil kähku üle kinnitada.
Näiteks mäletan, kuidas Balil esimest korda üksi ringi seigeldes rõõmustasin, et mulle 0,70€ eest taksosõitu pakuti. Alles veidi hiljem taipasin, et olin komakohad sassi ajanud ning maksin väga lühikese sõidu eest 7€ – kindlasti liiga palju.

currency.jpg
Miljonid ja komakohad ajavad vahel pea sassi

Sellega minu reisinipid praeguseks piirduvad. Või on midagi super ägedat, mis mul kahe silma vahele on jäänud, mis vääriks veel kasutusele võtmist?

Päikest!
Kati

You Might Also Like

3 Comments

 1. Tõnis

  TransferWise mobiiliäppi ja nende kaarti ka kasutad? Hea oleks teada, kas oled rahul, kui kasutad. Kui ei kasuta, võiksid proovida. Mul on olemas, aga pole saanud veel väljaspool Euroopat testida.

  1. kuustikkati

   Hetkel ei ole Transferwise-i kasutanud jep, sest neil tundub rõhk olevat pigem rahvusvahelistel ülekannetel. Mul on põhiline vajadus olnud pigem sulara välja võtmine välismaal. Kui õigesti kodulehelt aru saan, siis Transferwise paneb sellele ikkagi väikse teenustasu otsa (Convert currencies – 0.35%-2%) kuid Revolut minu teada seda ei tee. Samuti 200eur sularaha kuus on pikemalt reisides enamasti liiga vähe – seetõttu olen ka Revolutil tegelikult hetkel Premium paketil, mis annb 400eur kuu sularaha võimaluse. 🙂
   Praegu pole plaanis Transferwise-i proovida, sest olen oma hetke lahendusega superrahul ja harjunud ka. 🙂 Aga kes teab, äkki kunagi.

 2. Koh Pha-ngan - lambafarm

  […] täiega meeldib mööda selliseid kanjoneid ja kive ronida. 🙂 Proovisime pärast veel rollu ja maps.me abiga kosele teise nurga alt läheneda, sest need kanjonid ja potentsiaalsed mitmed kosed tundusid […]

Leave a Reply

Back to top
%d bloggers like this: