Maagiline Madrid

Nagu ma eelmine kord kirjutasin, siis jälle läks mul lennureisiga veidi nihu ja pagas kaduma. Õnneks ei lasknud ma sellel oma Madridis veedetud aega rikkuda ning tegemist oli üle ootuste ägeda paari päevaga. Nädala sees tegin tööd, reede pärastlõunal osalesin linnatuuril ja laupäeval käisin Cotoses matkaentusiastidega jalutamas.

kodu.jpg
Kodu oli mul seekord väike kuid armas ja puhas. Tegemist oli privaatse ühikatoaga, mis suvel hostelina funktsioneerib. Sellise majutuse kasuks otsustasin kolmel põhjusel: (1) töönurga olemasolu, (2) korraliku köögi olemasolu… kuigi seda ei jõudnud ma isegi kordagi üles otsida, (3) imeline asukoht – kesklinn oli vaid 10 minuti jalutuskäigu kaugusel.
kontor.jpg
Loom Princesa cowork kesklinnas. Hinna poolest küll kallis (vähemalt päevapiletiga) kuid väga kena ja mõnus kontor. Samuti võeti mind seal väga soojalt vastu ja kutsuti kohe igale poole üritustele. Veider lausa kui palju päriselt esimesed viis minutit jagatud kontoris kogu muljet mõjutavad. Eriti see, kuidas sind vastu võetakse ja kas/kuidas/kui üldse tuuri tehakse.

Reede

Reedel kontoris tööd tehes nägin täiesti kogemata oma lapsepõlve ühe maletreeneri, Merikese, Facebooki postitust – ta oli oma lastelastega Madridi avastamas. Tema lapselaste hulka kuulub muuseas ka Ann, kes on üks mu lapsepõlve parimaid sõbrannasid.

Mida kokkusattumust?! Mulle nii meeldivad sellised täiesti suvalised juhused. Kirjutasin neile, et asun samas linnas ning kutsusin nad endaga pärastlõunaks planeeritud linnatuurile kaasa. Viimasele tulid küll ainult Ann ja Triin, kuid hiljem käisime Merikesel veel hotellis järgi ning sõime kõik koos õhtust. Nii nii tore oli ja veidi selline nostalgia ja tunne nagu oleks oma vanaema näinud. 🙂

linnatuur.jpg
Linnatuur andis meile korralik ülevaate Madridi ajaloost ja veidrustest. Samuti saime sangriat nautida, sest Hispaanias ju teisiti lihtsalt ei saa!

Tuur ise oli korraldatud sama ettevõtte poolt, kelle Barcelona grafiti tuuri me Markoga eelmine aasta külastasime. Ekskursioon on tasuta arvestusega, et tuuri lõpus jätab igaüks vastavalt südametunnistusele ja saadud elamusele jootraha. Giidi sõnul pidi ta iga kohale tulnud inimese pealt ise veel 3€ firmale maksma.

plats.jpg
Kõik ajaloolised faktid jms mul muidugi meelde ei jäänud aga mõned huvitavad asjad ikka. Näiteks siin raekoja platsil rippusid kollased sildid kirjaga “S.O.S. neighbours in extinction” ehk naabrid on väljasuremise ohus kuna kinnisvara hinnad on nii kõrgele tõusnud.
esimene tagajalgadel homuse kuju.jpg
Pildil on maailma esimene tagajalgadel seisva hobuse kuju. Kõik varasemad katsetused olevat luhtunud, sest hobune kukkus alati pikali. Selle skulptuuri valmistamisel pöörduti õpetussõnade saamiseks Galileo Galilei poole, kes soovitas hobuse ülakeha õõnsaks teha ning talle pikk saba voolida.
20190726_171103.jpg
Madrid on läbi ajaloo tundnud mõjutusi väga mitmetelt eri kultuuridelt. Seda on hästi näha näiteks arhitektuuris – pildil olev torn on nagu kaks tilka vett Marrakechi medinas asuva ehitisega. Samuti näevad paljud Madridi katoliiklaste kirikud veidi teistmoodi välja kui mujal maailmas. Põhjus – nad on vanad ümberehitatud mošeed.
pood.jpg
Guinessi rekordi diplom maailma vanimale restoranile, mis on oma avamisest 1725. aastal alates järjepidevalt ühes ja samas kohas opereerinud, Lisaks on pildil veel tahvlid, mis on Madridis ajalooliste/vanade äride ette tunnustuseks maha pandud ning järjekord ühte sellisesse raamatupoodi pääsemiseks.
dinner narvadega.jpg
Hästi armas ja tore õhtusöök. Söömingu lõpetasime kõik koos hispaanlastele omaste magusate kohviliköörishottidega. 😀

Laupäev

Laupäevaks olin Facebooki gruppide kaudu leidnud endale Madridi matkahuviliste väljasõidu Cotosesse. Ma peaaegu, et ei oleks sinna läinud, sest mul ei olnud kohvri saagade tõttu midagi selga panna. Lõpuks ajasin ennast ikkagi kodust välja – varemgi on peaaegu tegemata jäetud asjad kõige ägedamateks osutunud. Ka seekord ei pidanud pettuma. 🙂

bussipeatus.jpg
Meie grupi suurus oli 20 inimest. Kohtusime Madridi bussijaamas ning sõitsime umbes tund aega linnast välja. Pildil on bussipeatus. 2x jäime “bussipeatuses” niimoodi risti keset kõrvalteed seisma. Väga veider. 😀

Päevaplaan oli kerge jalutuskäik looduses (u. 6km), kose all ujumine, päikese võtmine ja inimestega tutvumine. Suurt päevitamist me siiski teha ei saanud, sest ilm oli külm ja keeras poole päeva pealt veel hullemaks. Samuti kõndisin ma ilmselt Madridis linnas bussijaama ja tagasi vähemalt sama palju kui matkal. 😀 Samas ma ei kurda, sest päev oli väga tore ning sain erinevate huvitavate inimestega rääkida. Kui ma alguses kartsin, et äkki ei räägi mitte keegi inglise keelt, siis tegelikult olid tegu super rahvusvahelise seltskonnaga. Keskmine inimene grupis oli Madridis umbes 2-6 aastat elanud kuid originaalselt pärit Rumeeniast, Hollandist, USAst, Poolast, Prantsusmaalt, Iisraelist või üldse kuskilt mujalt.

pubii.jpg
Päev algas väikeses pubis hommikuusöögiga ja lõppes seal samas õllega. Kui mulle õlu sidruniga pakuti, eeldasin, et saan midagi Corona-laimi sarnast. Tegelikult kallavad hispaanlased oma õlu sidrunimahlaga pooleks. Tundub veider aga maitses väga väga hea. PS. Pildilt polegi aru saada, kuid tegelikult oli juba siin väga külm ja vaikselt käisid arutelud, et nii küll keegi ujuma minna ei taha. Järsku polnud mul üldse kahju, et mu bikiinid kuskil kaugel kohvris on.
loodus.jpg
Kaunis loodus, mäed, värske õhk, külm tuul ja vihm. Meid küll hoiatati ette, et Cotoses on -10 kraadi võrreldes Madridiga, kuid päris päeva lõpuks saavutatud 15 “sooja” kraadiks me ka keegi valmis ei olnud. Seda enam, et Madridi elanike seas oli linna erakordne kuumus viimased kaks kuud väga suur teema. Tapvalt kuumas suurlinnas oli raske ette kujutada, et vaid väikese bussisõidu kaugusel on võimalik külma tunda.
mina-2.jpg
Lasin endast ka ühe klõpsu teha. Õnneks olin seekord lennukile otsustanud botastega minna. Samuti on lennukireis alati külm, mistõttu oli mul käsipagasis ka pusa ja sall kaasas. Ja kõige rohkem vedas, et ma need matkale kaasa võtsin. Aga isegi sellises täisvaruustuses oli jahe.
ilm lõpus.jpg
Lahkumise ajaks keeras ilm ikka väga metsa. Samas veerand tundi bussisõitu ja jälle võis kargest õhust ainult unistada.

Õhtul läksime veel kahe tüdrukuga, kellega päeval rohkem klappi oli, kokteilijahile.

matka tsikkidega väljas.jpg
Kuna nemad olid minuga võrreldes ikka väga kohalikud (mis sest, et üks oli Singapurist ja teine USAst), lasin neil õhtu jooksul kõik otsused teha. Nii tutvustati mulle Madridi parimaid katuserestorane kui ka keldri kokteilipubisid.

Ühtlasi tutvustasid nad mulle ka veidraid Madridi eripärasid. Sealhulgas näiteks, et

  • Madridis annab abielludes tööandja sulle kaks nädalat lisapuhkust pulma ja mesinädalate jaoks;
  • Madridis süüakse aastavahetusel kesköö loenduse ajal ära 12 rohelist viinamarja. Selle sümboolika seisneb selles, et sa jätad kõik hapu (viinamarjakoored) eelmisesse aastasse ja tood nii oma uude aastasse head õnne.
    Tüdrukute jutu järgi pidi 12 viinamarja kiiresti söömine palju raskem olema, kui esmapilgul tundub. Kui mujal maailmas tehakse kesköösel oma kallimale musi, siis Madridis on esmalt üksjagu tegemist punnis põskede tühjaks söömisega.
  • Madridi aastavahetuse peaproovid on sama populaarsed kui päris sündmus ise. Nimelt korraldatakse ka seal kesklinnas, nagu näiteks Tallinnaski, aastavahetusel ühine suur pralle. Mida aga Eestis ei tehta, on üks päev varem täismänguga peaproov. See tähendab samamoodi tänavate kinni panemist, kesköö loendamist ja viinamarjade söömist. Peaproov pidavat sealjuures nii popp olema, et kui sinna liiga hilja jõuda, ei pruugi enam sissegi saada. Linn on lihtsalt liiga täis!
jrk linnas 2.jpg
Täiesti suvaline megajärjekord kell kuus laupäeval kesklinna tänaval. Ma ei saanudki lõpuks aru, kuhu nad kõik minna tahtsid aga kerge FOMO tekkis küll.
linn kuju.jpg
Kuidas ehitusplatsilt vargaid eemale hoida – püstita sinna inimese kuju.
bol 6.jpg
Aa, meie enda Eesti Boltiga käisin ka sõitmas. Muidu täitsa lõbus aga kesklinnas on tänavatel liiga palju inimesi, et rahus liuelda. Samuti on tegu päris kalli lõbuga .. eeldan, et Eestis on hinnad odavamad kui 1€ algus + 0,15€ minut?

Madrid on tegelikult igasugustest renditõuksidest ja -ratastest väga üleküllastunud. Tõukeratastest üksi nägin vist vähemalt viite erinevat firmat.

Kokkuvõtvalt meeldis mulle kogu Madridi reis väga ja seda just suvaliste juhuste, toredate inimeste ja vestluste pärast. Samuti meeldis mulle kogu selle linna meeleolu ning mõnusalt aktiivne ja huvitav expatide kogukond. Kui nad ainult ookeani ja lained ka endale lähemale tooksid, võiks sinna täitsa veel minna. 😀

Päikest!
Kati

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top